Skip Navigation
Sublimační výtisk
Po aplikaci žehličkou
Po aplikaci drobného motivu

Sublimujeme s žehličkou

Popis aplikace sublimačního výtisku pomocí domácí žehličky na PES triko

 

Jesltiže opravdu nehodláte investovat do drahého zařízení na sublimační tisk a jeho aplikaci, pomůže vám následující návod, jak si snadno, rychle a levně vytvořit originální potisky.

 

Budeme potřebovat:

  • domácí žehličku bez napařování nebo s možností napařování vypnoput
  • sublimační výtisk, který objednáte >> zde <<
  • sublimační triko nebo jiný materiál vhodný k sublimaci, objednat lze >> zde <<
  • pečící papír (lze koupit prakticky všude, papírnictví, domácí potřeby..)
  • nůžky
  • tvrdou podložku (žehlící prkno je nevhodné ! - nemá tvrdý povrch) 


Popis aplikace výtisku na triko

Triko vhodné k sublimaci položíme na tvrdou podložku, vystřihneme požadovanou grafiku ze sublimačního výtisku a položíme ji barevnou stranou na triko do místa, kde hodláme potisk realizovat. Na tento výtisk dále položíme pečící papír, který by měl být dostatečně větší než je samotný výtisk. Nyní rozehřejemě žehličku na cca 200oC (většinou max. nastavení žehličky) a pomalými tahy za mírného tlaku zažehlujeme přes pečící papír. Je potřeba postupovat pomalu a precizně tak, aby se výtisk tahy žehličky na triku nepohnul a nedošlo k rozmazání grafiky. Dbáme rovněž na to, abychom nevynechali jediné místo, pokud je grafika větší než plocha žehličky. Zažehlování provádíme cca 1 minutu za mírného tlaku. Tlak je důležitý, aby nedošlo ke krabatění papíru a vzniku světlých míst.

 

Video ukázky aplikací

http://www.youtube.com/watch?v=L8BCci_sMq0

http://www.youtube.com/watch?v=kfqbN3qjO08

 

Před první aplikací doporučujeme vyzkoušet aplikaci menších motivů, které mají meněší plochu než tepelná plocha žehličky. S větší grafikou začněte až si vypracujete určitou techniku přenosu tisku.

 

V každém případě jde jen o domácí amatérské řešení potisku a doporučujeme minimálně nákup levného termolisu.  Aplikovat i tímto způsobem grafiku je však možné.

 

Problémy a jejich řešení:

  • celý potisk je příliš světlý - pravděpodobně jste zažehlovali příliš krátce a bez tlaku
  • potisk je světlý jen v některých místech - některé místo jste při žehlení více vynechali
  • potisk má světlé fleky - nepoužili jste dostatečný tlak a docházelo ke krabaťení papíru nebo jste nastavili příliš vysokou teplotu žehličky. Případně jde o kombinaci obou problémů.